Het Belgische voetbal dreigt volgens Pieter Nieuwenhuis een belangrijke stap achteruit te zetten met de afschaffing van de play-offs. De Nederlander, die met zijn bedrijf Hypercube jarenlang meewerkte aan competitieformats, spaart zijn woorden niet over de mogelijke gevolgen.
“Het Belgische voetbal doet zich met deze evolutie tekort en zal ontegensprekelijk een stapje terug moeten zetten”, klinkt het scherp. Volgens Nieuwenhuis gaat het niet enkel om het aantal wedstrijden, maar vooral om de impact op langere termijn. De competitie verliest volgens hem een belangrijk element dat zorgt voor spanning én ontwikkeling.
Hij wijst daarbij naar de Europese prestaties van Belgische clubs. “Voor België is het cruciaal om te strijden voor die zesde plaats op de Europese coëfficiëntenranglijst”, legt hij uit in Het Nieuwsblad. “Die is zo’n 80 miljoen euro meer waard dan een zevende of achtste plaats.” Volgens hem ligt net daar het gevaar: minder topwedstrijden in eigen land kunnen die positie onder druk zetten.
De gevolgen reiken volgens Nieuwenhuis nog verder. “Op middellange en lange termijn zal het voor een verzwakking van de positie van België in het Europese voetbal zorgen.” Hij benadrukt dat Belgische clubs net sterker zijn geworden door de intensiteit van de play-offs en de vele wedstrijden waarin echt iets op het spel stond.
"Speler in België ontwikkelt zich sneller"
Ook op individueel niveau ziet hij een impact. “Het is wetenschappelijk vastgesteld dat een voetballer zich in de Belgische competitie sneller ontwikkelt dan in de Nederlandse”, stelt hij. “Ook hier weer omdat er meer wedstrijden zijn waarin iets op het spel staat.” Minder drukmomenten zouden dus ook de ontwikkeling van spelers kunnen afremmen.
Toch gelooft Nieuwenhuis niet dat het verhaal definitief geschreven is. “Ik denk dat jullie in België wel weer tot jullie zinnen zullen komen”, besluit hij. Volgens hem is het debat nog lang niet voorbij en kan het competitieformat in de toekomst opnieuw veranderen.